Й. Зісельс – На реконструкцію "Бейт-Кадішин" ми збираємо кошти з усього світу

У Чернівцях буде створено музей Голокосту євреїв Буковини.

Асоціація єврейських організацій та общин України (Ваад) за підтримки донорів реконструювала будівлю «Бейт-Кадішин», щоб створити музей Голокосту буковинських євреїв.

Зруйнована будівля історичного меморіалу «Бейт-Кадішин», або «Будинку прощання», протягом останньої половини століття була одним із символів Чернівців.

Розташована на території єврейського кладовища на вулиці Зелена, ця унікальна ритуальна споруда не була зачеплена гітлерівцями. Але в повоєнні часи радянська влада хотіла знищити її найскладнішим способом; спосіб, який часто практикували на культових спорудах. Щоб стерти пам'ять про її справжнє призначення, вона була перетворена в складську будівлю, в якій зберігалися стройматеріали.

Після розпаду Радянського Союзу склад був закритий. Будівля була просто покинута. Вона піднімалася над кладовищем як символ радянської «епохи руйнування», зі зламаними вікнами та стінами, зруйнованими важкими вантажівками. Деякі місцеві жителі кажуть, що це символізує те, якою стала країна після десятиліть єврейської міграції та економічного занепаду самого міста Чернівці.

Але знайшлися люди, які не погодилися зі станом речей. Група місцевих активістів запропонувала відновити будівлю та повернути її первісному символічному значенню: будинок пам’яті. Оскільки саме кладовище вже не функціонує і насправді є меморіальним комплексом, вони запропонували там створити музей Голокосту.

Одним із головних ініціаторів реконструкції був голова Асоціації єврейських організацій та общин (Ваад) України Йосиф Зісельс. Він намагається втілити цю ідею вже кілька десятиліть, але лише протягом останніх двох років він нарешті досяг успіху.

Ще один відомий активіст, Почесний консул Австрії в Чернівцях Сергій Осачук сказав нам: «З кінця 80-х років Йосиф Зісельс працював над реконструкцією єврейського кладовища в Чернівцях, зокрема, над реставрацією «Бейт Кадішін». Його зусиллями у 2006 році та за підтримки австрійських партнерів із «Країни Штирії» ми отримали грант. Це дозволило завітати сюди відомим австрійським архітекторам, реставраторам з найвищим рівнем визнання, який може існувати лише в Австрії».

«Вони відновили Зимовий палац Хофбурга та брали участь у реставрації австрійського парламенту. Вони провели аналіз та розробили проектну документацію з визначенням задач реставрації та ремонту», – сказав Осачук.

За його словами, зараз головним питанням є пошук коштів на реставрацію, що виявилося досить складним завданням.

«Влітку 2015 року я направив листа до німецького посла, доктора Крістофа Вайля, і отримав відповідь від нього. Посол перенаправив лист до Берліна, звідки отримав відповідь, що в рамках діючої програми відновлення єврейських могильників у Східній Європі уряд Німеччини надає 100 000 євро. Після цього у нас із трьома – Посол Вайль, Йосиф Зісельс і я – було проведено зустріч, в результаті якої було вирішено, що оперативним управлінням, ремонтом, реставрацією та переоснащенням будівлі для Центру пам’яті керуватиме Ваад України, як організації з відмінною репутацією, досвідом, а головне, із бажанням зробити це", – сказав пан Осадчук.

Таким чином, він став справжнім приватно-публічним мультипартнерським проектом. Місцева влада міста дала п’ять тисяч євро на пристосування документації, розробленої австрійськими архітекторами, під українські стандарти.

«Цю роботу провів В’ячеслав Кишлярук, колишній головний архітектор Чернівців. Як результат, до моменту отримання коштів, план дій та документація на розробку проекту були готові », – сказав Сергій Осачук.

Роботи з реконструкції розпочалися після схвалення постачальників у середині 2017 року. Сьогодні проект знаходиться в активній стадії, каже Йосиф Зісельс.

«Активні реставраційні роботи розпочалися в липні. Поки що ми маємо справу лише з фасадом за вимогами уряду Німеччини, який надав кошти лише на зовнішній ремонт. Тоді на короткий час, на зимовий період, ми призупинимо будівництво, але продовжимо роботу над комунікаційною інфраструктурою та ремонтом інтер’єру. Окрім цього, ми плануємо побудувати додаткову галерею за основною будівлею», – відмічає співголова Вааду.

За його словами, активні реставраційні роботи планується продовжити навесні.

«Ми маємо намір встановити інженерні споруди: водопостачання, електрику, вентиляцію, мікроклімат тощо. І якщо ми отримаємо дозвіл, ми побудуємо цей павільйон позаду», – сказав Йосиф Зісельс.

«У нас немає одного, так би мовити, генерального донора проекту, тому ми збираємо кошти з усього світу. Увесь бюджет самої реконструкції становить близько 400 000 євро. Така ж сума, приблизно, знадобиться для обладнання музею. Ми вже встигли знайти спонсорів, як приватних, так і корпоративних. Наприклад, в Ізраїлі є асоціація переселенців із Буковини, яка пообіцяла зібрати кошти. Наша організація також виділить гроші. Також у нас є великий приватний спонсор – Юрій Борисов, відомий в Україні бізнесмен, який родом з Чернівців і погодився взяти участь у цьому проекті. Ми ведемо перемовини з низкою інших людей, організацій та установ, з посольством Австрії, яке небайдуже до питання Чернівців та Буковини. Посольство Румунії висловило інтерес, а також різні фонди. Враховуючи те, що у нас вже є зобов’язання на значну частину коштів, я думаю, що ми зможемо отримати те, чого нам ще не вистачає », – сказав голова Вааду. 

Як результат, у Чернівцях з’явиться новий музей з дуже цікавою концепцією.

«Це буде меморіальний центр, присвячений трагедії буковинських євреїв, Голокосту. У той же час в будівлі також буде музей самого кладовища, там поховані видатні особистості, які жили в Чернівцях у різний час – вчені, поети, письменники, міські голови, голови університетів. Отже, музей буде включати дві складові: вшанування пам'яті жертв Голокосту та пам'ять про людей, які жили в цьому місті. Для цього підходить сама будівля. Раніше це був «Будинок прощання», де проходили похорон, а померлих поховали на цьому кладовищі. Всередині будівлі ще є молитви, і це ми також хочемо зберегти. З цієї точки зору, ритуальний характер цієї споруди є справедливим для увічнення пам’яті тих буковинських євреїв, яких більше немає з нами », – пояснив Йосиф Зісельс.

Створення таких музеїв, на думку Йосифа Зісельса, є надзвичайно важливим питанням, оскільки такі трагічні сторінки історії, які були євреями Голокосту, стали частиною їх національної ідентичності.

«Голокост серед євреїв, як і голодомор серед українців, є частиною їхньої національної історії, а це означає, що він також є складовою національної ідентичності. Це дуже важливо пам'ятати і знати », – наголосив глава Вааду.

І в той же час Йосиф Зісельс вважає, що музей йде про згадування минулих трагедій та вшанування пам’яті загиблих. Нації повинні мати можливість випробовувати власну історію, залишаючи минуле минуле і рухаючись шляхом у майбутнє.

«Я хотів би підкреслити, що в культивуванні власної трагедії дуже важливо не переходити певну розумну межу, коли це стає якимось незворотним шляхом до образу "жертовної нації". І справа тут у тому, що навіть не надмірна сакралізація певних подій, національних темпераментів, але щоб мати енергію для подальшого розвитку, слід зосередитися не лише на минулому; потрібно дивитись у майбутнє. Звичайно, не слід забувати минуле. Ви повинні прояснити це для себе і надбати на цьому. Більше того, ви повинні пам’ятати не тільки про те, яка шкода вам заподіяна, а й яку шкоду ви заподіяли. Це дуже важливо. У цьому випадку історія повинна підказувати нам шлях до майбутнього, а не лише до того, щоб топтатись на місці з головою, повернутою назад. Це теж дуже важливо. Ось Ізраїль, якому вдалося відштовхнутися, і зараз рухається у майбутнє. Вони віддали шану пам’яті та побудували дуже гідний музей «Яд Вашем». Вони визнали Голокост трагедією свого минулого, але не залишилися з ним. Я думаю, що українці також повинні це усвідомити і, відштовхуючись від свого минулого, йти далі. Адже, переживаючи це минуле, в певному катарсисі ви просто отримуєте потрібну енергію для руху вперед. Це продемонстрував Ізраїль, і я сподіваюся, що Україна рано чи пізно це продемонструє», – сказав Йосиф Зісельс.

Джерело

nike