Влада стає нечутливою до громадянських протестів – Йосиф Зісельс
«Проект Закону про запобігання та протидію антисемітизму в Україні вписується в систему Росії по поплюженню України. Хоча ніяких підстав для цього нема» – таку думку висловив співпрезидент Вааду України Йосиф Зісельс в прямому ефірі передачі «Від першої особи з Сергієм Дойком», яка транслювалась на каналі ECO TV 7 червня 2021 р.
Також пан Йосиф Зісельс розповів про проблеми навколо проєктів меморіялізації жертв Бабиного Яру:
Якщо я б не знав передісторію цього проєкту (МЦГБЯ – ред.), я б зараз сказав, що він російський.
Ми пишемо протести, збираємо голоси. Це не справляжє враження. Чому? Тому що це росіяни. Росіяни не рахуються з громадянсьтким суспільством.
Наші очільники влади вже трохи привчилися, але росіяни тиснуть на Офіс Президента.
І він стає нечутливим до громадянських протестів.Ми працюємо в рамках закону – йдемо до суду.
Після Адміністративного суду ми підемо до Верховного суду, а потім до Страстбургу, до Європейського суду з прав людини.Зараз ми бачимо, як Д. Шмигаль однією рукою притримує фінансування українського проєкту (а на нього виділено на 2021 рік 60 млн. грн.), а другою – дає вказівку Фонду держмайна України віддати в оренду російському проєкту будинок по вул. Іллєнка (Мельнікова) 44А, де повинен бути розташований український музей Бабиного Яру, і який реконструйовано за державний кошт.
Нагадаємо:
будинок за адресою віл Іллєнка 44А – єдина вціліла споруда другого єврейського цвинтаря, зведений за проектом архітектора Володимира Ніколаєва у 1892 році.
Тут знаходився головний вхід, і починалася центральна алея кладовища (відкрита в 1894-м), яка впиралася в відріг Кирилівського Яру.
Під час німецької окупації в будинку була розташована казарма команди 1005 якої було доручено спалення трупів у серпні-вересні 1943 року. За радянських часів, після руйнування (в кінці 1950-х) і офіційного закриття єврейського кладовища (в 1962-му), в будівлі облаштували гуртожиток для хокейної команди "Сокіл". У 2010-х, коли "Сокіл" припинив свої виступи в професійному хокеї, будинок перейшов в введення Київської міської ради профспілок. Новий власник за договором іпотеки передав споруду приватній фірмі, тим самим перевищивши свої повноваження.
В результаті, в 2016 році за позовом прокуратури і рішенням суду будівлю було повернуто державі і, відповідно до постанови Кабінету міністрів грудня 2015 року, віддано Національному історико-меморіальному заповіднику «Бабин Яр» для створення Меморіального музею пам'яті жертв трагедії.
Будинок був відреставрований на державні кошти та кошти приватних спонсорів. Загалом в реставрацію вже вкладено більш ніж 30 млн грн. та виділено ще 60 млн грн на 2021 рік, але поки що додаткові 60 млн грн. залишаються державному рахунку.
Див. також:
Й. Зісельс. Меморіялізація Бабиного Яру як частина гібридної війни Росії проти України