​Й. Зісельс. Меморіялізація Бабиного Яру як частина гібридної війни Росії проти України

Як усім вам, напевно, відомо, з 2014 року в Україні відбувається гібридна війна, пов’язана з агресією Російської Федерації проти нашої країни. Крім дуже трагічної військової частини конфлікту (вбивства і поранення десятків тисяч українських громадян, більш 2 млн. біженців, захоплення і анексія Криму, окупація 1/3 частини Донбасу), іншою важливою частиною цього конфлікту є ідеологічна, пропагандистська експансія Росії, спрямована на дискредитацію української державності і політичного іміджу України в очах світової спільноти.

Одним з важливих елементів пропагандистської війни є діяльність Росії, пов’язана з меморіялізацією Бабиного Яру і декларуванням створення там меморіялу і музейного комплексу.

Наразі існує дві пропозиції проектів по меморіалізації Бабиного Яру, які, на наше переконання, є похідними від гібридної війни. Один з них український, він створений за замовленням минулого українського уряду групою істориків і фахівців при Інституті історії України НАНУ.
Цей проект є державним і відкритий для контролю громадськості. Тут можна ознайомитися з проєктом: http://resource.history.org.ua/project/0000034

Другий проєкт — російський (Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр» — МЦГБЯ), який ініціювали російські мільярдери, близькі до Володимира Путіна: Михайло Фрідман, Герман Хан і Павло Фукс. Перші двоє з січня 2018 року перебувають в передсанкційному списку Казначейства США.

Цей проект є приватним, його зміст довільно змінюється, він не допускає контролю широкого загалу. У даного проекту є, як мінімум дві цілі:

1. Дискредитація України, як слабкої країни, і народу, який не заслуговує власної держави, брехливе виставляння перед усім світом українців як органічних антисемітів, ультранаціоналістів.

2. «Відмивання» перед західними урядами іміджу російських мільярдерів Михайла Фрідмана і Германа Хана, як людей близьких до Путіна. Про це попереджає торішній лист керівника Служби безпеки України Івана Баканова.

 

У листопаді 2020 року керівники російського проекту заявили, що мають намір побудувати в Бабиному Яру об’єкт, який, в залежності від ситуації, називають або «меморіальної синагогою» або «місцем для роздумів». Лист МЦГБЯ міністру культури.

Для міжнародних організацій і ЗМІ його представляють як «меморіальну синагогу». Місцем будівництва провокативно обрана територія православного Кирилівського кладовища. Карта розташування об’єкту «меморіальна синагога» на території Бабиного Яру.

На початку грудня 2020 року керівник департаменту захисту державності Служби безпеки України Анатолій Дублик написав міністру культури Олександру Ткаченко листа, де вказав, що будівництво меморіальної синагоги на території Кирилівського православного цвинтаря може викликати міжнаціональні зіткнення в Україні і нанести іміджеві шкоди Україні в світі.

Про листи Служби безпеки України.

24 грудня 2020 року в ЗМІ з’явилося Друге звернення українських євреїв, в якому висловлювався протест проти будівництва синагоги на території православного кладовища, оскільки це суперечить релігійної єврейської традиції і викликає напругу між віруючими різних конфесій. Цей протест зібрав понад три тисячі підписів представників громадянського суспільства. Лист євреїв України і представників української громадськості, що підтримали їх звернення.

Незважаючи на протести і попередження Служби безпеки України та протести громадянського суспільства, а також предстоятелів українських церков, керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак незаконно змусив міністра культури України дати дозвіл на будівництво «меморіальної синагоги» на території православного кладовища. Дозвіл міністра культури України Олександра Ткаченка на будівництво меморіальної синагоги, яку в цьому випадку називають «Меморіальний об’єкт «Місце для роздумів».

Вигляд будівельного майданчику об’єкту біля пам’ятника «Менора»:

Наша організація, Міжнародний меморіяльній благодійний фонд «Бабин Яр», в березні 2021 року подала судовий позов до міністра культури з вимогою скасувати дозвіл на будівництво як такий, що є незаконним і суперечить міжнародним договорам України. Судовий позов в даний час розглядається Київським окружним адміністративним судом. Повідомлення про подачу позовної заяви до суду:  https://adm.ki.court.gov.ua/sud2670/pres-centr/news/1095497.

Матеріали позовної заяви до суду:

Заява про забезпечення позову.

ПОЗОВНА ЗАЯВА про визнання протиправними дій та скасування погодження проектної документації та надання дозволу на виконання робіт.

Однак керівництво російського проекту ігнорує громадські і будь-які інші протести і оголосило, що 14 травня 2021 року має намір влаштувати урочисте відкриття об’єкта, яке в цьому випадку знову називається «меморіальної синагогою»

Ми, активісти громадянського суспільства України, вважаємо, що відвідування цього скандального об’єкту офіційними особами і тим більше участь в заходах по його відкриттю є актом легітимації російської ідеологічної агресії проти України.

Йосиф Зісельс
Співпрезидент Вааду України

За матеріалами сайту БФ "Бабин Яр"