Наші цвинтарі впорядковували іноземці
Протягом трьох тижнів волонтери з різних країн світу впорядковували єврейське кладовище, що у Чернівцях. Півтора десятка молодих людей, небайдужих до нашої історії та духовної спадщини, прибули сюди з різних куточків України, Голландії, Німеччини, Словенії, Італії, Болгарії та навіть Японії, аби привести до ладу те, на що ми самі часто не знаходимо часу. |
Долучились до цього проекту, який, до речі, був організований уже вп’яте, як міжнародні організації та фонди, так і приватні особи. Волонтери отримали кошти на житло, проживання, харчування та екскурсії Буковиною від Міжнародної громадянської служби, Всеукраїнської міжобласної волонтерської організації «СВІТ-Україна» та програми Європейського Союзу «Молодь в дії». Єдине, що потрібно було від тих, хто зголосився на участь у проекті, – це ентузіазм та бажання працювати.
Зважаючи на те, що площа цього кладовища доволі велика (майже 11 гектарів), завдання перед собою поставили реальне: прибирати взялися вздовж головної алеї та територію навколо темплю. Виривали суху траву, зрізали сухі гілки та кущі, а відтак – обробляли гербіцидами, аби могили не заростали.
– Така робота – це ще й справжнє дослідження, адже починаючи розчищати зарослі, ти навіть не уявляєш, хто похований у цьому місці. Трохи попрацюєш – і вже можеш дещо довідатися, ким була ця людина, коли вона жила. Буковина – багатоетнічний край, і від того стає ще цікавішим. Я вперше в Україні, і було цікаво дізнатися про вашу культуру – це безцінний досвід. Якщо буде така можливість, то неодмінно візьму участь у цій програмі і наступного року, – розповів волонтер із Угорщини Міклош.
Усі волонтери напевне знали, для чого сюди приїхали: хтось вже давно цікавиться єврейської культурою, хтось хотів подорожувати з користю, а ще хтось не міг втратити можливість відвідати край Пауля Целана та Рози Ауслендер. Однак кожен з них долучився до спільної справи, і результат не забарився: цвинтар виглядає значно охайніше, на надгробках видно надписи, і алеями можна без проблем пройти. Ми працювали безкоштовно, і кожен знав, що його сюди привело. Цей цвинтар – величезна пам’ятка вашої культури і частина світової культури взагалі. За той час, що ми тут були, бачили дуже багато німецькомовних туристів, траплялося й таке, що до нас звертались по допомогу – хтось не міг самотужки впоратися із заростями, а хтось не міг знайти місце, де поховані його родичі, – розповіла Олена Касперович, яка приїхала з Харкова.
Важко пояснити, чому єврейське кладовище вже впродовж багатьох років у такому стані, і чекає лише чужих рук. А свої? Більше того – чому практично всі наші цвинтарі у такому стані? Звісно, є чимало могил, за якими справді нікому доглядати, але що з рештою?
І чи не повинно нам бути соромно за те, що люди, долають тисячі кілометрів, знаходять підтримку та однодумців, аби прибрати те, що є частиною нашої історії і що ми самі довели до такого стану? Напевно, варто кожному з нас задуматися над цим хоча б на хвилинку.
Оксана ТАНАЩИК.
Фото Володимира ГУЦУЛА
Источник: http://gazeta-bukovyna.cv.ua
Page non trouvée , La SCELF, Société Civile des Editeurs de Langue Française.