Арсений Яценюк в Ізраїлі: я вважаю необхідним відкрити найширші двері для ізраїльського бізнесу


Депутат Верховної Ради Георгій Логвинський і лідер “Народного Фронту” Арсеній Яценюк на зустрічі з ізраїльськими експертами в Єврейському Університеті (Єрусалим).

Неофіційний візит екс-прем’єра України і лідера “Народного Фронту” Арсенія Яценюка в Ізраїль, що завершився 26 жовтня, характеризувався високим рівнем прийому. Політик, який формально не займає ніяких державних постів, був прийнятий в Єрусалимі прем’єр-міністром Біньямином Нетаніягу, міністром оборони Авігдором Ліберманом і міністром екології Зеевом Элькіним.

Шимон Бріман:  Чи може сучасна Україна навчитися чому-небудь від Ізраїлю? У чому ви бачите корисність ізраїльського досвіду для України?

Арсеній Яценюк:  У нас трагічна історія – і у вас, у нас важкі випробування – і у вас. У нас основний пріоритет – незалежність і цілісність держави, безпека країни і громадян – і у вас. Так склалося в цьому історичному періоді, що у нас цілі взагалі однакові. У вас складні сусіди – і у нас агресивні сусіди. Між нами всього 2 години 40 хвилин польоту. І у вас є чому повчитися. Те, як українці встали на захист своєї держави – це те, що і у вас відбувалося при створенні Ізраїлю.

Шимон Бріман:  Експерти говорять, що постмайданний ентузіазм українців видихається, росте розчарування після трьох років війни. Ви це відчуваєте в українському суспільстві?

Арсеній Яценюк:  Так буває. Давайте візьмемо вас або мене – уявіть, що на вас звалюється все і відразу – і війна, і економічні проблеми, і втрата територій, і постреволюційний період, і складні соціальні рішення. І це природно, що такий тиск на людину призводить до втрати енергії.

І в нашому житті все так само і відбувається – коливання “вгору – вниз”. Але випробування даються тим, хто може їх витримати, і я упевнений, що ми їх витримаємо. Сьогодні складний період, але ми вижили в цьому складному періоді.

Шимон Бріман:  Які теми ви піднімали в спілкуванні з прем’єр-міністром Нетаніягу?

Арсеній Яценюк:  Я не можу розкривати все. Але можу прокоментувати, що у тому числі ми обговорювали швидке підписання угоди про зону вільної торгівлі між Україною і Ізраїлем.

Шимон Бріман:  Для великого ізраїльського бізнесу важливо побачити сигнал з Києва, що його чекають в Україні. Але останнім часом йдуть інтриги проти найбільшого ізраїльського оборонного концерну “Эльбіт”, щоб мільярдне замовлення на переоснащення української армії радіозв’язком віддати не ізраїльтянам, а турецькій компанії. Як ви вважаєте, ця угода з ізраїльтянами може відбутися, або вже вирішено на користь турок?

Арсеній Яценюк:  Це питання оборонного відомства і спецслужб. Але зі свого боку я вважаю необхідним відкрити найширші двері для ізраїльського бізнесу, у тому числі для приватних компаній у сфері національної безпеки і оборони. Оскільки я вважаю, що ізраїльські технології – це “топ”. І ті оборонні замовлення, які у нас будуть в майбутньому, на них однозначно повинні претендувати ізраїльські компанії.

Шимон Бріман:  Чи бачите ви себе на позиціях більш високих, ніж ви займали раніше?

Арсеній Яценюк:  Ви розумієте, це питання не лише політичне, але і філософське. Я мав честь служити українській державі починаючи з поста міністра економіки Криму і двічі був прем’єр-міністром. Це найвища честь, якій не усі удостоюються. Чи закінчив я свою політичну кар’єру? Звичайно ні. Мені тільки 43 роки. Чи буду я боротися далі? Так. Як буде? На все воля Божа і народу України.

Шимон Бріман:  Як складаються стосунки влади України з єврейською громадою?

Арсеній Яценюк:  Ми маємо прекрасні відношення з єврейською громадою. Я очолював держкомітет по підготовці 75-річчя трагедії Бабиного Яру, і це було питання моєї національної честі – провести гідно ці меморіальні заходи.

Українські праведники, що рятували євреїв в роки Холокосту, – це частина нашої національної гордості. Ми жили з євреями пліч-о-пліч сотні років, і ми маємо величезну повагу до єврейського народу. 

Шимон Бріман:  Наскільки ви оцінюєте серйозною загрозу радикального ультранаціоналізму в Україні?

Арсеній Яценюк:  Знаєте, де я її оцінюю? У Західній Європі. Я став переживати, що в Євросоюзі пішов радикальний націоналізм.

Подивіться, що відбувається в Україні – націоналісти отримують 1-2 відсотки на виборах і в опитуваннях. А пан Рабинович зараз має рейтинг майже в 6-7 відсотків. Єдина країна світу, окрім Ізраїлю, яка має єврейського прем’єра – це Україна. Пан Гройсман – єврейського походження. І він цим гордиться, і ми цим гордимося. І це кращий знак, якщо ми говоримо про факти.

Шимон Бріман:  Але як решта населення сприймає це? Наприклад, в соціальних мережах постійно мусируються “Вальцман-Гройсман”…

Арсеній Яценюк:  Соціальні мережі повні російськими тролями, це тисячі людей, які поширюють фейки і дезинформацію. Ми в стані інформаційної війни. І в цих соціальних мережах вони теж намагаються брехати. А проти брехні є тільки один рецепт – правда.

Нещодавно поліція України заарештувала групу, відповідальну за провокації проти синагог. Немає сумнівів, що росіяни стоять за цим видом провокацій. Вони хочуть зіпсувати наші стосунки з Ізраїлем і єврейською громадою.

Шимон Бріман:  Питання про героїв. Зараз палахкотить полеміка навколо відкриття пам’ятника Петлюрі у Вінниці. Є велике невдоволення єврейських організацій, які говорять: “Як можна ставити пам’ятник людині, відповідальній за масові погроми і вбивства євреїв”?

Арсеній Яценюк:  Я не історик. З усіх боків є історики, здатні в цьому розібратися. Але мені потрапив на очі історичний документ за 1921 рік, де Петлюра виступає проти погромів…

Шимон Бріман:  Але це через два роки після погромів…

Арсеній Яценюк:  ще раз говорю – я не історик. Але ось історичний факт, як Петлюра випустив маніфест на захист євреїв. Я б хотів, щоб настав час, коли ми б упізнали правду. Правда – це не версія правди, правда – це тільки факти, які повинні підтверджувати ту або іншу історичну правду.

Шимон Бріман:  Але як бути за ситуації, коли ті, хто для євреїв є їх вбивцями, для іншого народу виставляються героями? Як нам співіснувати з цим?

Арсеній Яценюк:  Ніколи вбивці євреїв в Україні не були героїзовані. Були різні важкі періоди в історії, і їх потрібно визнати. І ми зробили великі висновки з цих драматичних уроків. І дуже важливо, щоб наше минуле не використали проти нашого майбутнього.

Я можу відповісти на ваше питання, процитувавши Іоанна Павла Другого : “Пробачити і бути пробачиними”. Він це сказав про українсько-польські стосунки. Це великі слова, і вони можуть бути основою і у відносинах між нашими народами.

Післямова

Після нашого спілкування в Єрусалимі, Арсеній Яценюк залишив мені на пам’ять напис на українському журналі, присвяченому українсько-ізраїльському діалогу : “Дай вам Бог щастя, мудрості, здоров’я і добра – для себе і великого єврейського народу”.

 

Інтерв’ю і фото: Шимон Бріман (Ізраїль).

Джерело: ukrainianjewishencounter.org

 

Air Max