В Одеському музеї геноциду «Територія пам’яті» відкрилася виставка давніх єврейських надгробків
Фото: Вікторія Біловіл для «Україна Інкогніта»
Одеський центр дослідження Голокосту музей геноциду «Територія пам’яті» відкрився у травні цього року. Він присвячений геноцидам ХХ-ХХІ століть: геноциду вірмен, Голодомору, Голокосту, геноциду ромського народу та сучасному геноциду українців російськими загарбниками. Одна з перших виставок, організована в цьому музеї, присвячена мистецтву давніх єврейських надгробків і називається «Сатанів: загублений світ давнього єврейського цвинтаря».
Виставка відкрилася 17 липня – у пам’ять про культуру знищених під час Голокосту єврейських містечок України. Автор виставки – член команди ГО «Україна Інкогніта», краєзнавець Дмитро Полюхович.
На виставці, повідомляє сайт «Україна Інкогніта», представлені зразки традиційного народного єврейського мистецтва на прикладі декору давніх надгробків-мацев з цвинтаря в Сатанові, що охоплюють період від середини XVII та до самого початку ХІХ століття. Дмитро придумав і втілив у життя власну методику обробки світлин давнього різьблення по каменю, які він називає «витинанками», та пояснює чому так: «Мене завжди зачаровувало різьблення на давніх єврейських надгробках, особливо датованих періодом від кінця XVII та до початку ХІХ століття. На цей час припадає пік розвитку різьбярського мистецтва у євреїв. Показати на звичайних світлинах всю красу робіт давніх майстрів досить складно — заважають плями моху, лишайників, вивітрювання тощо. От я і придумав власне ноу-хау — прибрати все зайве, тобто відрізати, витяти повністю тло. У підсумку виходить самодостатній художній твір», — каже Дмитро Полюхович.
Фото: Вікторія Біловіл для «Україна Інкогніта»
Сайт «Україна Інкогніта» додає, що низку надгробків, декор яких представлено на виставці, було виявлено під час дослідження некрополя у рамках проекту «Могили предків», ініційованого ГО «Україна Інкогніта» та відділом культури національностей релігій та туризму Городоцької міськради. Мета проекту – дослідження усіх давніх некрополів колишнього Городоцького району Хмельницької обл. (українських, польських та єврейських) з метою показати багатонаціональну та поліконфесійну культуру та історію Поділля.
Колекцію робіт з декором надгробків давнього цвинтаря в містечку Сатанів за сприяння Об’єднаної єврейської общини України вперше виставили ще навесні цього року в найбільшому єврейському музеї України «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні» (м. Дніпро).
Фото: Вікторія Біловіл для «Україна Інкогніта»
Адреса: Одеса, вул Садова 10, музей геноциду «Територія пам’яті».
Вихідний неділя, понеділок. Вт – чт 11:00 до 16:00 П’ятниця 14:00-18:00, Субота 11:00-15:00
Після Одеси виставку можна буде побачити у Хмельницькому.