Ваад України взяв участь у міжнародній церемонії до 80 річниці звільнення в'язнів Аушвіц-Біркенау

Церемонія до 80-річчя звільнення
таборів смерті Аушвіц-Біркенау.
Фото: WJC/Shahar Azran or WJC/Dina Kapica

 

​27 січня увесь цивілізований світ згадує жертв Голокосту – однієї з найбільших трагедій людства. Цей день у 2025 році особливий – виповнилося 80 років з дати звільнення таборів смерті Аушвіц-Біркенау, в яких загинули не лише понад мільйон євреїв, а й до пів мільйона представників інших національностей: ромів, поляків, французів, вихідців з України теж.

 

Щоб вшанувати річницю визволення й кожного, хто став жертвою нацистського геноциду, Всесвітній єврейський конгрес (WJC) організував міжнародну церемонію пам'яті в Меморіальному комплексі Аушвіц-Біркенау, що розташований у польському містечку Освенцим. Захід став одним з найпотужніших за останні роки, зібравши майже 2 тисячі гостей з усього світу: представників 50 міжнародних, єврейських організацій, а також головних релігійних конфесії, делегації з 50 країн. Почесними гостями стали керівники ряду європейських країн: Польщі, Німеччини, України, Чехії, Іспанії, Франції, країн Балтики, а також Король Англії.

 

Гості церемонії до 80-річчя звільнення
таборів смерті Аушвіц-Біркенау.
Фото: WJC/Shahar Azran or WJC/Dina Kapica

 

До участі у церемонії та ряді заходів з цієї нагоди була запрошена Асоціація єврейських організацій та общин – Ваад України. «Наша Асоціація є членом Всесвітнього єврейського конгресу, підтримує його ініціативи і брала участь у попередніх знакових для єврейського народу річницях – 75-річчі, 70-річчі звільнення Аушвіц-Біркенау», – нагадав співпрезидент Вааду Йосиф Зісельс. Він наголосив на важливості представництва української єврейської спільноти на таких заходах: «Україна зараз зазнає геноциду з боку росії так само як колись євреї зазнали терору від нацистів. На жаль, за 80 років світ не позбувся ані етнічної ворожнечі, ані антисемітських настроїв. Ми маємо зробити усе можливе, щоб історія не повторювалася, і такі заходи – нагадування людству про трагедію минулого, про необхідність гуртуватися у боротьбі із загрозами».

 

«Антисемітизм, який призвів до Голокосту, все ще процвітає по всьому світу і загрожує західній цивілізації», – підкреслив президент WJC Рональд Лаудер, розпочинаючи церемонію вшанування пам'яті жертв Голокосту та 80-річчя звільнення Аушвіц-Біркенау. Те, що сталося в Освенцимі, додав він, «фундаментальним чином пов’язане з нещодавніми проявами ненависті до євреїв, включаючи терористичні атаки на Ізраїль 7 жовтня 2023 року: це споконвічна ненависть до євреїв». «Антисемітизм мав затятих прибічників тоді, він має їх зараз», – сказав пан Лаудер, який також є головою Меморіального фонду Аушвіц-Біркенау і десятиліттями займався збереженням цього місця. Геноцид євреїв, наголосив він, «живився байдужістю людей, які вважали, що їх це не стосується, тому що вони не євреї». Рональд Лаудер також підкреслив, що антисемітські дії підривають принципи громадянського суспільства: «Ці атаки спрямовані не лише проти євреїв. Це напад на юдейсько-християнські цінності, які є основою західної цивілізації».

 

Виступи Рональда Лаудера та Пьотра Цивінського
на церемонії до 80-річчя звільнення
таборів смерті Аушвіц-Біркенау. 
Фото: WJC/Shahar Azran or WJC/Dina Kapica

 

Церемонія вшанування була проведена під сумнозвісними воротами у колишньому концентраційному таборі Аушвіц-2 і складалася з трьох важливих частин. Перша частина – це промови Рональда Лаудера та доктора Пьотра Цивінського (директора Меморіального музею Аушвіц-Біркенау) про історичні ретроспективи та виклики нашого часу.

 

Друга частина – виступи чотирьох колишніх в'язнів Аушвіц-Біркенау, які не лише вижили, а й досі живі – найстаршому зараз 98 років. Загалом на церемонію змогли дістатися майже тридцять колишніх в'язнів разом з родинами. Кожного з цих мужніх людей двотисячний зал вітав гучними оплесками подяки та підтримки, і ці моменти стали найщемливішими у церемонії. Това Фрідман, яка потрапила до Аушвіц-Біркенау зовсім маленькою, розмірковуючи про стійкість єврейського народу після Голокосту сказала у своєму виступі: «Наша помста полягала в тому, щоб побудувати сильну єврейську країну та створювати наші сім’ї в мирі». Однак, зазначила вона, через вісімдесят років після звільнення від нацизму світ знову переживає кризу: «Наші єврейсько-християнські цінності затьмарені упередженістю, страхом, підозрілістю та екстремізмом, які ширяться серед націй, і це шокує. Ми зобов’язані не тільки пам’ятати, але й попереджати та пояснювати, що ненависть породжує лише більше ненависті».

 

Колишні в'язні Аушвіц-Біркенау на церемонії
відзначення 80-річчя звільнення табору.
Фото: WJC/Shahar Azran or WJC/Dina Kapica

 

Третя і завершальна частина церемонії – встановлення лампадок біля воріт Аушвіцу символізувала світлу пам'ять загиблих у Голокості. Першими лампадки встановили колишні в'язні концтабору, а після них – лідери країн, засвідчивши тим самим непохитну відданість боротьбі з антисемітизмом і ненавистю.

 

Встановлення лампадок у пам'ять жертв Голокосту
на церемонії відзначення 80-річчя звільнення
табору Аушвіц-Біркенау.
Фото: WJC/Shahar Azran or WJC/Dina Kapica

 

До 80-тої річниці визволення Аушвіц-Біркенау Всесвітній єврейський конгрес втілив кілька ініціатив у рамках щорічної кампанії #WeRemember, яку підтримали єврейські громади, уряди, громадські організації, відомі люди. Цього року в рамках кампанії було підсвічено знакові пам’ятки, зокрема штаб-квартиру Європейської комісії в Брюсселі та Бундестаг у Берліні, а також ізраїльський Кнесет, міністерство закордонних справ, міські стіни Єрусалиму, визначні місця Швейцарії, Греції та Чехії. Сотні тисяч людей у цей день підтримали кампанію, фотографуючись з надписом #WeRemember або освітлюючи будівлі жовтим кольором на знак солідарності проти зростання антисемітизму. Зробили це й представники української єврейської спільноти: зокрема, Йосиф Зісельс та делеговані на церемонію до 80-річчя звільнення Аушвіц-Біркенау Вікторія Годік, Анна Уманська та Віта Гольдман.

 

Співпрезидент Вааду України Йосиф Зісельс, 
а також представниці Вааду України Вікторія Годік, 
Віта Гольдман та Анна Уманська взяли участь у кампанії #WeRemember

 

WJC також розширив своє партнерство з ЮНЕСКО та TikTok, щоб приєднати мільйони користувачів до перевірених освітніх ресурсів, зокрема aboutholocaust.org. У 2024 році сайт відвідали понад 4 мільйони користувачів. Кампанія продовжує спрямовувати платформи соціальних медіа на те, щоб боротися з викривленням і дезінформацією про Голокост, а також залучати молодь до правдивих і доступних освітніх ресурсів про нього. У рамках цієї ініціативи у Кракові після церемонії вшанування жертв Голокосту відбувся Форум спеціальних посланників і координаторів WJC з боротьби з антисемітизмом (SECCA). Участь у ньому взяли урядовці і представники єврейської громади, щоб визначити, як нові технології можуть допомогти в боротьбі з антисемітизмом і спотворенням Голокосту. З представниками Meta, TikTok і мережі X вони обговорили автоматизовану мову ненависті, еволюцію шкідливого контенту після 7 жовтня 2023 року та роль Generative AI у боротьбі з ненавистю в Інтернеті.


Форум спеціальних посланників і координаторів WJC.
Фото: WJC/Shahar Azran or WJC/Dina Kapica

 

Окрім того, WJC організував для учасників церемонії кілька додаткових подій. Це передусім дискусійні сесії з професоркою, головною історикинею Меморіального комплексу Яд Вашем Діною Порат та письменником Лоуренсом Різом. Відбулися три важливі екскурсії: до музею Аушвіц-Біркенау, музею окупації Кракова та у Казімєж – колишній єврейський квартал цього міста. Гості, включно з українською делегацією, також мали можливість зустрітися з творчою групою фільму «Останні близнюки Освенцима».

 

Додаткові заходи у межах відзначення 80-річчя
звільнення табору Аушвіц-Біркенау.
Фото: WJC/Shahar Azran or WJC/Dina Kapica

 

Асоціація єврейських організацій та громад України вдячна WJC за запрошення на цей важливий захід та його організацію на найвищому рівні. «Я відчуваю глибокий особистий зв’язок із цим місцем», – сказав у своєму виступі Рональд Лаудер. Кожен єврей відчуває цей зв'язок. В Україні також.