«Український дисидентський рух – це феномен, який потрібно вивчати»: Йосиф Зісельс під час тематичного круглого столу в НаУКМА
У рамках «Днів науки НаУКМА 2025» відбувся круглий стіл на тему «Українсько-єврейські взаємини у дисидентському русі», організований Центром досліджень історії та культури східноєвропейського єврейства. У залі засідань вченої ради зібралися учасники дисидентського руху та видавці, науковці, щоб обговорити співпрацю та взаємопідтримку між українськими і єврейськими дисидентами у боротьбі за права людини, свободу слова та національну ідентичність за часів совєцького режиму.
Спікери події:
- Йосиф Зісельс – учасник дисидентського та правозахисного руху, член Української Гельсінської групи, політв’язень радянських таборів; виконавчий співпрезидент Вааду України, виконавчий віце-президент Конгресу національних громад України.
- Мирослав Маринович – учасник дисидентського та правозахисного руху, член-засновник Української Гельсінської групи, політв’язень радянських таборів; проректор Українського католицького університету.
- Богдан Нагайло – головний редактор Kyiv Post, британсько-український науковець і журналіст з досвідом роботи для Amnesty International, Радіо Свобода, Організації Об'єднаних Націй та Democracy Reporting International.
- Леонід Фінберг – головний редактор «Дух і Літера», директор Центру досліджень історії та культури східноєвропейського єврейства НаУКМА.
Подію модерувала Юлія Кравченко, наукова співробітниця Центру досліджень історії та культури східноєвропейського єврейства НаУКМА.
Відкрив круглий стіл Йосиф Зісельс спогадами про зародження та діяльність дисидентського руху України – з кінця 1960-х років до моменту проголошення Незалежності України. У 2017 році пан Йосиф провів особисто десятки інтерв’ю з українськими та єврейськими дисидентами, серед яких Богдан Ребрик, Левко Лук’яненко, Габріель Суперфін та інші представники дисидентського руху. Загалом група налічувала не більше 500 чоловік – "дуже мало на тлі 50 мільйонів мешканців України у ті часи, але це була група видатних постатей, які формували спільний опір тоталітарному режиму", зазначив Йосиф Зісельс. Він додав: «Дисидентський рух – це феномен, який потрібно вивчати».
Повний виступ Йосифа Зісельса можна переглянути на Youtube-каналі:
Учасники круглого столу обговорили основні аспекти українсько-єврейської співпраці, взаємопідтримки та солідарності у дисидентському русі. Також наголосили на важливості збереження та опрацювання бази та наявних архівних матеріалів, що висвітлюють міжетнічний діалог і відновлюють історичну пам'ять. Спікери також висловили готовність ініціювати нові дослідження та створити наукову платформу для вивчення спільної історії українців та євреїв в контексті їхнього опору радянській репресивній політиці.