У Франції вперше з'явилася кафедра історії Голокосту
Такі кафедри давно працюють в ряді європейських країн, зокрема, в Німеччині створено дві аналогічні інституції – у Мюнхені та Гамбурзі. Через 80 років після закінчення Другої світової війни кафедру історії Голокосту відкрито в університеті міста Кана (Нормандія). Прикметно, що у цьому місті розташований Меморіал Голокосту та музей історії XX століття.
Фото: Hannah ASSOULINE
Очолила кафедру Марі Мутьє-Бітан – історикиня, яка спеціалізується на нацистських розправах СРСР. Наразі кафедра під її керівництвом зосередиться на дослідженні щоденників Голокосту – майже 90 текстів, що зберігаються у Меморіалі Голокосту. «До цього дослідження підштовхнула «Чорна книга» Іллі Еренбурга та Василя Гроссмана про розстріли євреїв в окупованому СРСР», — поділилася Марі Мутьє-Бітан в інтерв'ю Lepoint. З 2009 року вона працює в асоціації Yahad-In Unum, створеній отцем Патріком Дебуа, яка з початку 2000-х років займається виявленням та ексгумацією масових поховань у росії, Україні та білорусі.
Марі Мутьє-Бітан не має єврейського коріння, але розуміє польську, російську та їдиш, що дало їй доступ до численних джерел і архівів. За результатами досліджень у 2021 році науковиця захистила дисертацію на тему погромів, скоєних у Східній Галичині у червні-липні 1941 року, одразу після початку нацистського вторгнення до СРСР.