ДНК генеалогія – новий вимір родинних пошуків

Цьогорічна конференція єврейської генеалогії IAJGS, що відбулася 7-12 серпня в Сіетлі, часами нагадувала латино-американський серіал, де далекі і близькі родичі випадково дізнаються про існування одне одного. Учасники знаходили кузин і кузенів, про існування яких їм не давали знати розсварені чи просто загублені попередні покоління. Інколи родина, розсіяна міграціями і Голокостом опинялася на інших континентах, а часом кревні ходили до однієї школи на Брукліні, не підозрюючи про родинні зв'язки і однакові фото прабабусі в сімейних альбомах. Успішність родинних пошуків за останні декілька років значно зросла завдяки появі ДНК генеалогії, нової ділянки, яка поєднала біологію та історію. Технологічність новинки, а особливо спроможність отримати швидку відповідь на запитання стрімко завойовує собі клієнтів, в тому числі і на генеалогічних конференціях.

Зараз аналіз ДНК з метою генеалогічних пошуків пропонують три американські фірми – AncestryDNA,Family Tree DNA і 23andMe. Базовий тест кожної з них обійдеться шукачу приблизно в 100 доларів, тобто доступну для більшості американців (а фірми і значна кількість клієнтів саме американські) суму. Фірми навіть зацікавлені в тому, щоб якомога більше людей взяли участь в тестуванні – це робить їхні бази даних більшими, а результати точнішими і цікавішими. Аналіз ДНК можна зробити в три способи. Перший і найпростіший – тест Family Finder чи базовий тест на Ancestry DNA – дозволяє знайти споріднених до п'ятого покоління по материнській і батьківській лінії людей, які пройшли аналогічний тест і визначити загальний регіон походження в його процентному співвідношенні. Два складніші тести Y-хромосоми для чоловіків і мтДНК для жінок досліджують відповідно батьківську і материнську лінії, визначають гаплогрупу і показують шлях міграції протягом тисячоліть. Терміни можуть відлякати користувачів, які не брали в руки підручника з біології зі шкільних часів, але фірми пропонують водночас інформаційну підтримку і вебінари з науковцями, так що клієнти швидко підхоплюють наукове арго.

Одним з найцікавіших моментів є соціальний аспект нової моди, а особливо риторика, до якої звертаються компанії в рекламних текстах. Користувачам обіцяють "Відкриття невідомих родинних зв'язків, підтвердження непевних зв'язків, контакт із живими родичами та інформацію про етнічне походження". Генетичні дослідження зокрема стали популярними серед євреїв, про що свідчать цілі розділи на сторінках фірм з питаннями чи можна підтвердити своє єврейство або знайти приналежність до династії коенів. Відповіді звучать обережно, на кшталт „Юдаїзм це релігія, а не етнічна приналежність”. ДНК тести визначають зв'язки між людьми і якщо у вас такі ж гени, як і у інших євреїв, значить і відповідь буде позитивною. Так само з геном Коена, якщо люди, які називають себе Коенами мають спільний генотип, тоді ви ймовірно належите до коенів. Іншим прикладом є дослідження індіанського походження для американців. Дослідження ДНК стає запасним варіантом для генеалогії, якщо не вціліло жодних документів і не збереглося родинних переказів, а ще для всиновлених людей, яким важлива будь-яка інформація про свою родину.

Визначення етнічного походження є насправді визначенням регіону, де проживає найбільше людей з одним генотипом, тобто воно досить приблизне. ДНК генеалогію критикують за намагання знайти родинне село чи спорідненість з Карлом Великим, можливо тому власники фірм звертаються не до амбітності клієнтів, а до полікультурної спадщини. „Відкрий свій етнічний мікс” закликає сторінка Ancestry DNA, припускаючи наперед неоднорідність картини. Несподіванка і загадка етнічного походження має привабити багатьох людей: „Я відчуваю, що така інформація має змінити спосіб в який люди думають одне про одного”. Таке дослідження може давати несподівані результати, що, щонайменше змушує замислитися людей, впевнених у своїй расовій „чистоті”, як у одному з рекламних роликів компанії 23andme. Під час єврейської конференції я зустріла українця з Канади, який зробив тест і виявив спорідненість з євреями, про яку ніколи не знав і яка спонукала його до подальших пошуків в архівах.

Проблемою генетичної генеалогії є те, що багато тестів поки що є досить неточними і тлумачити їхні результати можна в різний спосіб. Точність залежить від того, скільки людей пройде тест, тому, наприклад, українцям з України, де немає можливості зробити дослідження, менш цікаво його проходити, навіть закордоном. Але ДНК генеалогія важлива як явище, яке показує нові тенденції. Попри скарги на розрив родинних зв'язків, для людей є важливими кровні пов'язання. Споріднені кузени, які живуть на різних континентах можуть мати дуже мало спільних тем для розмови, однак їм важливо зустрітися чи знати про існування одне одного. Людям приємно бачити свою приналежність до клану, попри те, що в сучасному світі є багато інших підстав для творення солідарності. Але водночас, клієнти фірм не бояться дізнатися про несподівані факти своєї біографії, такі як регіон походження, до чого готують творці тестів. В парадоксальний спосіб ДНК генеалогія сприяє водночас відкритості на світ і зміцненню кровних зв'язків між родичами, при цьому наголошуючи на важливості спорідненості.

 

Джерело: Україна Модерна

Calzado Nike
рубрика: