Громадські активісти різних національностей закликають не підтримувати російський проєкт меморіалу Бабин Яр
ПРИЄДНУЙТЕСЬ! ТІЛЬКИ РАЗОМ МИ ЗМОЖЕМО ЦЕ ЗУПИНИТИ
Збір підписів триває за посиланням
Ваад України та НаУКМА (кафедра історії)
Умови вступу на міждисциплінарну сертифікатну програму з юдаїки
Олег Вишняков. Сучасний музей – це місце, де історія стає одночасно і теперішнім, і майбутнім
Що таке музей? За часів моєї юності – це було місце, куди не хотілося йти, бо це нудно та нецікаво. Експозиція рідко могла зацікавити. Хіба що, мене завжди захоплювали справжні зразки військової техніки.
Сучасний музей – абсолютно інший простір. Це місце, де історія стає одночасно і теперішнім, і майбутнім. Сучасні музеї кардинально відрізняються тим, що завдяки останнім технологіям та рішенням там створюють настільки сильні експозиції, які неможливо забути.
Найближчим часом в Україні мають звести Меморіал «Бабин Яр». Для того, аби залучити спеціалістів до обговорення цього проекту Иосиф Зисельс організував дводенний семінар з сучасних методів музеєфікації та новітніх музейних технологій. Я з радістю підтримав його ініціативу, бо вважаю дискусію надзвичайно важливим процесом у досягнені кінцевої мети.
На цей захід до Києва прибули фахівці компанії Ralph Appelbaum Associates – Філ Хьюз і Пол Вільямс. Вони – спеціалісти з великої літери. RAA – автор десятків цікавих музейних проектів, від Меморіального музею Голокосту у Вашингтоні до Музею громадського транспорту в Лондоні. Вони приїхали поділитися досвідом того, як створити музей, який зможе увійти до переліку найкращих.
Музей пам’яті – це дуже особливе місце. Людина, яка хоч раз бувала у Яд Вашем, зрозуміє, про що я говорю. Це місце повністю відповідає своїй назві, що перекладається як «пам'ять і ім'я». Там імена 6 мільйонів євреїв, яких жорстоко вбили за часів Голокосту і тих, хто всіляко намагався їх врятувати, будуть вічно звучати. Ви відчуваєте це, перебуваючи посеред Залу Імен, де зверху дивляться сотні людей, життя яких безжалісно відняли. Ви відчуваєте це у дитячого меморіалу, де безперестанно лунають імена, вік і місце народження півтора мільйона вбитих під час Голокосту дітей.
Меморіал «Бабин Яр» має бути таким самим сильним місцем. Там померли десятки тисяч людей - євреї, українці, роми, росіяни, представники інших національностей, моряки Дніпровської флотилії, в'язні Гестапо і Сирецького концтабору, а також душевнохворі люди. Там трапилась страшна трагедія, яка залишила свій відбиток не тільки на історії єврейського та українського народів, а на історії всього світу. І пам'ять про неї повинна бути вшановано гідно. Так, щоб сучасні діти, прийшовши туди, відчули той страх і той біль, які відчували їхні однолітки, яких одного разу вранці розбудили, щоб повести на розстріл.
Особливо важливо при створенні Меморіалу враховувати закони Галахи і не турбувати могили, а знайти таке рішення, яке зможе виключити це. Це місце повинно стати центром загальної пам'яті і при цьому – спільного майбутнього, в якому ніколи не буде місця подібної трагедії.
Цей меморіал – важливий щабель для музеєфікації в Україні. І до його спорудження треба підходити з усією серйозністю. Тому для його створення потрібно запозичувати кращий досвід, кращих фахівців, кращі технології. Я впевнений, завдяки подібним заходам вдасться знайти вірний шлях для реалізації цього та наступних важливих музейних проектів в Україні.
Джерело: сторінка Почесного консула Держави Ізраїль у Західному регіоні України Олега Вишнякова у Facebook